Şık Olmanın Altın Kuralları Minanna.com’da

Herkes giyinirken şık olmayı arzular. Ama birçok defa şık olayım derken takış takıştırdığımız için bundan çok uzakta kalırız. Şıklık anlayışı daha çok kaliteli ve güzel olanı giymek değil, yerine ve zamanına göre giyinmeyi bilmek ve doğru olan kıyafet ve aksesurları seçmektir.

İş görüşmesine giderken etkileyici olmak doğru bir yaklaşımdır. Ama bunu yaparken aşırıya kaçmak tam tersi bir etki yaratır. Bu nedenle genelde daha sade bir görünüme sahip olmak, yeteneklerinizle karşınızdakini şaşırtmak isteyebilirsiniz. İş görüşmesine gideceğiniz firmaya göre sade bir bluz, ceket, pantolon ve altına giyeceğiniz çok uzun olmayan bir topukluyla hem şık hem de sade olabilirsiniz.

Uyumlu olmaya dikkat edin. Farklı renklerde kıyafet giyiyor olsanız da renk uyumuna dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak renk uyumu derken her kıyafetin bire bir aynı renk olmasından bahsetmiyoruz. Yemyeşil bir etek, yemşeyil bir bluz ve yeşil ayakkabılar giydiğinizi düşünün. Üstelik bir de yeşil gözlüyseniz bu hoş bir görünüm yaratmayacaktır. Renklerin hafif ton geçişleriyle vücut bölümleriniz arasında hoş bir görünüm yaratmalısınız. İstediğiniz bölgenizi renk uyumuyla ön plana çıkarabilirsiniz. Özellikle gece dışarı çıkarken çanta, kemer ve ayakkabıların uyumlu olmasına mutlaka dikkat edin.

Yazın süet ayakkabı giymeyi deneyin. Birçok kişi yazın süet ayakkabı giyilmeyeceğini iddia etse de, aslında süet tam bir yaz kumaşıdır. Bu tip ayakkabılar derinizin rahatça nefes almasını sağlar. Bu nedenle havalar ısınınca süetleri kaldırmak yerine tam tersine yazlık bir süet alın.

Elbise üzerine palto giymek de oldukça şıktır. Son zamanlarda bu iş için paltonun etek boyu elbiseden uzun olmalı bir kural varmış gibi söylemler olsa da, aslında önemli olan uyumdur. Palto ile elbise eğer uyumluysa boylarının bir önemli yoktur. Yani elbiseniz için bir palto beğendiyseniz ve oldukça da uyumlu olduğunu düşünüyorsanız, sırf boyu elbisenizden kısa diye onu almamazlık yapmayın. Dediğimiz gibi önemli olan size yakışanı doğru şekilde giymeniz.

Kadınlar için gömlek giymek son dönemin modası. Ancak gömleğin etek içine mi yoksa dışına mı bırakılacağı tartışması hiç bitmiyor. Çok resmi bir yere gitmiyorsanız, gömleğinizi etek içine sokmanızda bir sakınca yok. Üstelik şık bir eteğin üzerine hafif dökümlü bir gömlek giymek de son dönemlerin trendleri arasında.

Eskiden olduğu gibi ayakkabınızla uyumlu renkte çorap giymenize gerek yok. Bugünün giyim anlayışı arasında rengarenk çoraplar var. Üstelik bu çoraplar sizi şık ve bir o kadar da çekici gösterebilir.  Elbiseniz ya da ayakkabınızla uyumlu çorap arama derdine düşmeyin.

Streç pantolonlar da son dönemin popüler kıyafetleri arasında yer alıyor. Ama bu tip vücuda yapışan kıyafetleri giyecekseniz, vücudunuzun farkında olmanız gerekiyor. Vücudunuz, özellikle bacaklarınız kilolu bir görünüme sahipse, daha dökümlü ve geniş kıyafetlere yönelmenizde fayda var.

www.minanna.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA